Підписатися на розсилку

Пошук

Парашат Ходеш

"Цей місяць вам - початок місяців", - сказано в Торі. Це означає, що всі інші місяці повинні відраховуватися від нісана. Це місяць визволення, виходу із темряви до світла. Той, хто не скуштував поневолення, не здатний повністю сприйняти визволення, яке приніс євреям цей місяци. Якби євреї не були поневолені, вони ніколи не удостоїлися б вічної свободи.

Єврейські мудреці постановили, що в Шабат, що передує початку нісана, так само як і в разі, коли Шабат припадає на перше число місяця, тобто в день, коли благословляється початок місяця нісан, в синагогах читається, крім тижневого розділу Тори, ще і Парашат Гаходеш, "Розділ про місяць" - уривок з розділу "Зайди до фараона", що входить до книги Шмот (розділ 12).

Якщо Шабат, в яку благословляється місяць нісан, не збігається з початком місяця, семеро людей читають тижневий розділ, а мафтір ("завершальний") читає "Розділ про місяць". Коли цей Шабат випадає безпосередньо на 1-е нісана, з Арон ГаКодеш дістають три сувої Тори. Тижневий розділ читають всього шестеро людей. Тому після завершення читання розділу не промовляють Кадіш - адже Тору ще не читали семеро людей, як того вимагає традиція. Сьомий же читає з другого сувою уривок з розділу Пінхас, присвячений жертвам початку нового місяця (як і в усі інші місяці), після чого промовляють Кадіш. "Розділ про місяць" читає мафтір з третього сувою.

Оскільки останнім читається в цей Шабат уривок Тори "Розділ про місяць", то його доповнює читання розділу з "Пророків" - Гафтари. Взагалі, в ті дні, коли в синагогах читаються уривки з різних розділів Тори, Гафтара обирається на додаток до останнього уривка. В даному випадку Гафтара - це 45-й і 46-й розділии з книги пророка Йехезкеля, що розповідають про звичаї і жертвопринесення місяці нісана, починаючи з першого дня, про жертви, що приносились народом Ізраїлю, про права та обов'язки Насі - царя ізраїлю, і про те, яким чином він входить в Ієрусалимський Храм і виходить з нього.

У сефардських євреїв прийнято у всіх випадках, коли мафтір завершує читання Тори з другого сувою, промовляти після цього Кадіш, а якщо після цього читають Тору і з третього сувою, Кадіш промовляється ще раз. Однак після читання Тори з першого сувою Кадіш не промовляється і по сефардському звичаю, оскільки число тих, хто читає, ще не досягає семи.

Сефардські і ашкеназські звичаї, пов'язані з читанням цієї Гафтари, різні. Сефардські євреї починають читання Гафтари зі слів: "Так говорить Вс-вишній Б-г: в перший день першого місяця ..." (Йехезкель, 45,18), і завершують його словами: "Ранок за ранком - постійне цілоспалення ..." (Йехезкель, 46,15) Ашкеназські євреї додають два речення на початку і три речення в кінці уривка, оскільки на початку розповідається про пошану, яку народ Ізраїлю зобов'язаний надавати своїм Насі ("Весь народ країни повинен давати це приношення Насі Ізраїлю" - Йехезкель, 45,16 ), а в кінці - про права народу, які Насі зобов'язаний оберігати ("І не візьме Насі з наділу народу, позбавляючи його спадщини, з власного володіння дасть він наділ своїм синам, щоб ніхто з Мого народу не був вигнаний зі свого володіння" - Йехезкель, 46,18).

Існує також звичай додавати до цієї Гафтари перше і останнє речення звичайної Гафтари Рош Ходеш ("так говорить Вс-вишній: Небеса - Мій престол" - Йешайя, 66,1), коли Шабат, у який вона читається, припадає на 1-е нісана, або ж перше і останнє речення Гафтари "Завтра початок місяця" (Шмуель I, 20,18) - якщо цей Шабат випадає на день, що передує новому місяцю.

Прийнято не довіряти читання Гафтари "Розділу про місяць" дитині, яка не досягла 13 років.

У багатьох єврейських громадах прийнято читати під час ранкової молитви Шахаріт спеціальні додавання Йоірот, а також додавати в молитву Мусаф різні поетичні фрагменти піютім. В інших громадах обмежується тільки додавання піютім в Мусаф.

"Розділ про місяць" завжди читається в Шабат, наступний за тим, в який читається Парашат Пара (розділ, присвячений Пара Адума - "Червона телиця"). Між ними ніколи не випадає "порожній" Шабат. У Ієрусалимському Талмуді наводиться такий натяк-пояснення цього правила: "Галаха наказує випивати в ході Пасхального седера чотири келихи вина; той, хто хоче випити додаткову кількість вина між першим і другим або другим і третім келихами, може це зробити, однак пити вино між третім і четвертим келихами заборонено. Точно так же Галаха не залишає "зайвого" Шабату між читаннями "Парашат Пара" і "Розділу про місяць" - адже "Розділ Пара" - третій, а "Розділ про місяць" - четвертий і останній зі спеціальних тематичних розділів, що читаються в цей час року в синагогах".

Джерело: Shofar Global Media