Підписатися на розсилку

Пошук

Коментарі раббі Шимшона Рафаеля Гірша на розділ Вайеце

Якщо Авраам - це корінь єврейського народу, а Іцхак - частина дерева від кореня до стовбура, то Яаков - це сам стовбур... Бо Яаков дасть майбутньому народу ім'я і долю. Нас називають не «народом Авраама», але «Ізраїлем». Таким чином, ми бачимо, як Яаков, подібно до Авраама, покидає свій отчий дім, але за інших обставин. Авраам теж покинув свій дім, але він пішов власником господарства, з дружиною, родичами і багатством. Навпаки, Яаков, залишаючи будинок з власної волі, не взяв з собою нічого.

Яаков йде, щоб заснувати єврейський дім. Він йде і забирає з собою тільки властиві йому якості особистості. Яаков першим проголосив, що Б-га треба шукати насамперед всередині дому. Він першим висунув піднесене поняття «Дім Б-га», що означає місце, де душа людини розвивається і розквітає. І це найбільше і найближче місце, де можна виявити Б-га.

Коли він побачив сходи, йому дали зрозуміти, що існують зв'язки між землею і небом. Вона призначена не для того, щоб спуститися з небес, а щоб піднятися з землі на небо. Призначення всього живого, а отже і його власне, немає потреби шукати на землі, його потрібно шукати нагорі, там, де воно розташоване, і зробити себе гідними піднесеної, встановленої небесами мети.

Він побачив ангелів Б-га... Вони піднімаються по сходах, щоб знайти нагорі той образ, який в ідеалі повинна мати людина. Потім вони спускаються і порівнюють цей образ з характером реальної людини, так що вони можуть «стояти над ним», як друг чи ворог, в залежності від того, як реальний характер людини співвідноситься з Б-жественно встановленим ідеалом...

А потім він бачить Б-га, чия любов постійна: «Саме через тебе і через твоїх потомків будуть благословлятися всі народи землі». Це те благословення, яке має отримати світ через Яакова і через народ, який піде від нього. Яаков показує нам перший єврейський дім і вчить, як будувати сімейне життя, навіть не успадкувавши багатства, тримаючись лише благословенням і гідністю своєї місії, своєю працею з її турботами, проблемами та інтересами, і все ж відповідно до Б-жої волі.

Яаков проголошує: «Воістину є Б-г в цьому місці». Тому немає необхідності йти на небо в пошуках Б-га. Там, де безгрішна людина схилить свою голову, там є Б-г. Це перша думка Яакова. І потім він додає: «Подумати тільки, що я не знав цього раніше! Я не знав, що Слава Б-жа шукає притулку тут внизу». Після дарування Тори, коли Б-г відкрив людині Свою Волю, головним стають не дари, які людина отримує від Б-га, а те, що вона робить з цими дарами; не Б-жественні дари, але справи людські прославляють Творця.

Невинність - це перше і головне, що перший єврей побажав для себе, вирушаючи створювати свій будинок. І лише після цього він сказав: «і дасть мені ...», тобто засоби існування, їжу і одяг. Потім третє бажання, яке живе і має жити в душі кожного єврея: бажання миру і, нарешті, «дім мого батька», що передбачає незмінну відданість родині.

З яким багажем патріарх Яаков починає нове життя. Грошей у нього було небагато. Найпомітнішою його якістю була фізична сила: Яаков був могутньою людиною. Сильне і здорове тіло Яакова було його єдиним матеріальним надбанням, неоціненним скарбом; це надзвичайно важлива якість для майбутнього життя, яку можна придбати, лише провівши життя в чистоті.

Друга якість, яку ми відкриваємо в Яакові, - це його непохитна чесність.

Третя якість - пристрасть до роботи, що породжує винахідливість і активність, що дозволяє йому допомагати людям і бути корисним навіть тоді, коли проблема, що вирішується, не стосується його безпосередньо.

Отже, Яаков постає перед нами як справжній прабатько нації, якому було визначено однаково гідно виявляти найрізноманітніші духовні і матеріальні якості, які успадкували його діти.

Цілком можливо, що ніхто інший не присвятив би чотирнадцять років свого життя такій службі. Яаков працював чотирнадцять років не для того, щоб забезпечити дружину і дітей, а щоб заробити право мати сім'ю. Чотирнадцять років він провів в роботі, щоб отримати двох дружин, жодна з яких не мала приданого. Ці роки - сяючі ворота, що ведуть до дорогоцінного серед досягнень людства скарбу: єврейського сімейного життя. Після закінчення чотирнадцяти років Яаков все ще знаходиться в тому ж положенні, що і на їх початку, і його турботи збільшилися, бо тепер він мав чотирьох дружин і дванадцять дітей, яких потрібно було утримувати. І для забезпечення їх майбутнього у нього було не більше коштів, ніж чотирнадцять років тому, нічого, крім рідкісних скарбів розуму, серця і фізичної сили.

Джерело: toldot.ru