У тижневому розділі Масей Тора розповідає нам про всі подорожі, які євреї зробили в пустелі. Тора дає нам назву кожного місця, де вони зупинилися, і яке було їх наступне місце прямування. «Ось переходи синів Ізраїлю, що вийшли з єгипетського Міцраіму по військах своїх, під рукою Моше і Аарона. І записав Моше їх виступи в їх переходи по слову Вс-вишнього, і ось їх переходи за виступами їх» (Бамідбар 33:1-2).
Чому Тора хоче нас навчити, описуючи 42 подорожі у всіх деталями?
Одного разу одному з близьких учнів Баал Шем Това, засновника хасидизму, було доручено поїхати в Бессарабію і приготувати кошерне вино до наступаючого єврейського Нового року. Згідно із законом, тільки євреї можуть брати участь в приготуванні вина. Якщо до вина доторкнеться неєврей, то воно стає забороненим для вживання. Тому весь процес повинен проходити під ретельним наглядом.
Учень Баал Шем Това, реб Еліезер, кожного дня приходив на своє робоче місце, вибирав найкращий виноград, мив його, чистив від комах і стежив, щоб ніхто не торкався до його посуду. Він дуже хотів зробити побільше найкращого кошерного вина. Пройшов весь місяць Елул, і почався Тішрей. Реб Еліезер був дуже засмучений, що йому не вдалося бути поруч зі своїм учителем в свята, але він повинен був закінчити свою роботу.
Нарешті, після багатьох тижнів важкої і наполегливої праці вино було готове. Він загорнув бутлі з вином у кожухи і відправився в зворотній шлях. Він успішно доїхав до Меджибожа, і хасиди радісно вийшли його зустрічати. Раптом група козаків оточила віз.
- Гей, стій-но, жид, - закричав ватажок. - Ми чули, що тут хтось незаконно провіз горілку! Ну ж, показуй, що у тебе в возі.
- Немає в мене горілки, - відповів реб Еліезер.
- А ну, покажи-но, що у тебе є, - наказав козак.
- Це вино, не горілка, яке я своїми руками чесно приготував. Повірте мені, у мене і в думках не було незаконно провозити ніяку горілку, - намагався порозумітися реб Еліезер.
Але козак його не слухав. Він почав відкривати пляшки одну за одною і відпивати від них, роблячи таким чином все вино некошерним. Відпивши з останньої, він засміявся:
- Дійсно, вино! Ну, гаразд, їдь по своїх справах.
З цими словами вони розвернулися і поскакали. Реб Еліезер зліз з воза і побіг прямо до Баал Шем Това.
- Ребе, - закричав реб Еліезер зі сльозами на очах. - Я все зробив, щоб уберегти це вино. За що ж я отримав таке страшне покарання!!???? Вся моя робота і весь мій час були витрачені даремно.
- Еліезер, - відповів йому Баал Шем Тов, - зрозумій, що Б-г хотів дати тобі урок. Ти повинен був сторожити вино, але в той же час просити Вс-вишнього, щоб Він зберіг його кошерним. Зрештою, все в Його руках. Але тобі варто було витратити стільки часу і докласти стільки зусиль заради цього уроку.
Так вчить нас Баал Шем Тов, що 42 подорожі в пустелі мають пряме відношення до кожного з нас, у всіх поколіннях. Кожен єврей прийшов на цей світ з якоюсь метою. Все, що з ним відбувається, підлаштовано спеціально для того, щоб допомогти йому досягти цієї мети.
Найстрашніше для єврея, каже реб Мойше з Кобрина, це якщо він мириться з тим, що має, зі своїм становищем, і нікуди не хоче рухатися. Тора хоче навчити нас, що ми повинні йти вперед і не зупинятися на досягнутому.
Тому Б-г створив циклічність часу, щоб кожне оновлення, кожен новий день, новий місяць, новий рік, підштовхували людини до нових досягнень.
Джерело: Ohr HaTorah